Efekty Gitarowe w zespole weselenym

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 LinkedIn 0 Email -- Filament.io 0 Flares ×


Granie w zespole weselnym może wydawać się łatwe, bowiem sprawdzony repertuar weselny nie należy do szczególnie skomplikowanego, ale właśnie ta łatwość jest paradoksalnie trudnością. Jest tak dlatego, że grając sprawdzone klasyki, możemy bardzo łatwo zacząć iść na skróty, nie starać się i w rezultacie stać się zespołem, który niczym się nie wyróżnia i nudzi słuchaczy, a to znacznie zmniejsza szanse na to, że w przyszłości taki zespół zostanie wynajęty na kolejne wesele. Co zrobić, aby zespół pozytywnie zapadł w pamięć? Jest kilka sposobów. Możemy grać inne utwory, lub inaczej zaaranżować klasyki, a możemy także wykorzystać w zespole jakiś inny, rzadko używany instrument, a możemy także wzbogacić brzmienie gitary. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować wszystkie te zmiany, ale najłatwiej jest bez wątpienia wzbogacić brzmienie gitary.

Gitara elektryczna jest niezwykle uniwersalnym instrumentem, który może zabrzmieć na wiele różnych sposobów. Jest tak dzięki temu, że wpływ na brzmienie instrumentów ma wiele czynników i sprzętów, które mogą nam posłużyć do kreowania brzmienia. Najpopularniejszym sprzętem tego typu są efekty gitarowe, czyli niewielkie kostki, które czasami są w stanie sprawić, że dźwięk instrumentu zmienia się nie do poznania. Decydując się na wybór efektu, powinniśmy wiedzieć jakie brzmienie chcemy osiągnąć, a jeśli nie jesteśmy pewni, to może nam pomóc wiedza w temacie podziału efektów na rodzaje. Efekty nalezą do kilku podstawowych grup, takich jak przestery, efekty modulacyjne, pogłos, oraz efekty typu delay. Najpopularniejsze są przestery, dzielące się na distortion, overdrive i fuzz i to one sprawiają, że gitara brzmi ostro i rockowo. W zespole weselnym zwykle nie używa się mocnego przesteru, ale dobrym pomysłem jest wzbogacenie brzmienia delikatnym efektem typu overdrive. Brzmienie takiego urządzenia zależy od tego jaki model wybierzemy, lecz większość efektów overdrive pozwoli nam na dodanie lekkiego przesteru, który wzbogaci brzmienie i nie zdominuje go. Jeśli jednak wolimy delikatne brzmienia, wówczas lepiej odpuścić sobie przestery i rozejrzeć się po grupie efektów modulacyjnych. To właśnie tam znajdziemy największą ilość sprzętu, który może zarówno zabarwić brzmienie, jak i zupełnie je zmienić. Przykładem jest chorus, który jest prawdopodobnie najpopularniejszym przedstawicielem efektów modulacyjnych. Pozwala on osiągnąć brzmienie kilku gitar grających jednocześnie, co daje charakterystyczny, chóralny efekt. Chorus doskonale pasuje zarówno do gry akordami w celu stworzenia akompaniamentu, jak i grając pojedyncze dźwięki. W efektach modulacyjnych mamy także tremolo, które pozwala uzyskać efekt gitary wybrzmiewającej przy jednoczesnym szybkim kręceniem potencjometrem odpowiedzialnym za głośność, czy phaser, który tworzy symulację dźwięku wędrującego od jednego głośnika do drugiego. Jeśli chcemy wypełnić brzmienie, warto użyć pogłosu, który brzmi dokładnie tak jak się nazywa, a pogłos możemy dodatkowo wzmocnić efektem delay, który tworzy efekt gry kilku gita w różnych odstępach czasu, co pozwala uzyskać swego rodzaju echo.

To oczywiście tylko kilka przykładów efektów gitarowych, bowiem ich ilość jest olbrzymia, więc każdy gitarzysta znajdzie wśród nich coś dla siebie. Aby najlepiej zapoznać się z efektami, dobrym pomysłem jest odwiedzić sklep muzyczny – np. we Wrocławiu Ostrowski Muzyczny.pl lub posłuchać próbek dostępnych w internecie. Efekty gitarowe można dodatkowo ze sobą łączyć, co daje jeszcze większe możliwości brzmieniowe. Pojedyncze kostki nie są jedynym sposobem na wzbogacenie brzmienia, bowiem w sklepach muzycznych można spotkać także wzmacniacze z wbudowanymi efektami, lub multiefekt, będący urządzeniem łączącym w sobie brzmienia różnych kostek.