Czy zegarmistrz jest jeszcze potrzebny

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 LinkedIn 0 Email -- Filament.io 0 Flares ×

zegarmistrz
Postęp technologiczny, z jakim mamy obecnie do czynienia sprawia, że Świat wokół nas cały czas się zmienia. Widać to chociażby po naszej pracy. Wykonujemy coraz to nowe czynności, używając do tego nowych przedmiotów czy maszyn. Ale co więcej, pojawiają się także nowe zawody, gdyż postęp niejako automatycznie je tworzy.

Lecz niestety wspomniany postęp sprawia, że pewne zawody zaczynają zanikać. A może nie do końca zanikać, ale coraz mniej ludzi je wykonuje. Mowa tu np o szewcach, szklarzach, kowal. Oprócz wspomnianych zawodów, nie należy także zapomnieć o zegarmistrzach. Ten zawód też powoli staje się coraz mniej popularny i coraz ciężej znaleźć zakład zegarmistrzowski.

Dlaczego mamy coraz mniej zegarmistrzów

Porównując współczesne zegarki z tymi sprzed kilkudziesięciu lat, na pewno zauważymy ogromne różnice. Po pierwsze są one o wiele bardziej skomplikowane i znajduje się w nich wiele różnego rodzaju elementów. Ponadto są one wykonywane z coraz lepszych i bardziej wytrzymałych materiałów, dzięki czemu jest o wiele mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaną uszkodzone. Na pewno dzięki zastosowaniu w nich najnowszych technologii, są one o wiele mniej zawodne niż te zegarki, które można było nabyć kilkanaście lat temu. A jeżeli zegarki rzadziej się psują, to nie trzeba ich naprawiać. Więc ludzie coraz rzadziej są zmuszeni odwiedzać zakłady zegarmistrzowskie. Po drugie, na rynku pojawiło się bardzo dużo tanich zegarków, które są coraz częściej kupowane zwłaszcza przez ludzi mniej zamożnych. I chociaż takie zegarki często się psują, to po prostu nie opłaca się ich naprawiać. Dużo taniej jest iść do sklepu i kupić nowy tani zegarek. I znowu mamy następną przyczynę tego, że mamy coraz mniej zegarmistrzów. I jest jeszcze jeden powód tego, że mniej ludzi chodzi do zegarmistrzów. Po prostu mniej ludzi nosi zegarki. Dzisiaj często sprawdzają godzinę na telefonach komórkowych czy tabletach. A gdy one się zepsują, to nie chodzimy z nimi do zegarmistrzów. Widzimy więc, że jest kilka powodów przez które zakłady zegarmistrzowskie są obecnie zamykane.

Co we współczesnych czasach może robić zegarmistrz

Pomimo tego, że na skutek wymienionych wyżej powodów zegarmistrzowie mają nieco mniej pracy, wcale nie oznacza to, że są oni dzisiaj niepotrzebni. Bez nich nasze życie często nie mogło by się normalnie toczyć. Bo przecież są ciągle osoby, które noszą tradycyjne zegarki, które od czasu do czasu się psują. A i te nowe, które przecież mają być niezawodne, to jednak od czasu do czasu, zazwyczaj przez nieuwagę użytkownika zostają uszkodzone. I trzeba wymienić w nich kopertę, naprawić uszkodzoną bransoletkę itp. Nie można też zapominać o tym, że zegarmistrzowie dbają cały czas o zegary znajdujące się na ratuszach, bramach czy innych budynkach. Muszą je konserwować, nakręcać i dbać, by prawidłowo pokazywały nam czas. Jak więc widać, zegarmistrzowie są nam cały czas potrzebni. I trzeba robić wszystko, by w dalszym ciągu znajdowali się adepci zegarmistrzostwa, którzy będą mogli zajmować się naszymi zegarkami.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://zegarmistrz-krakow.com/