Na co zwrócić uwagę przy nagłośnieniu imprezy?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 LinkedIn 0 Email -- Filament.io 0 Flares ×


Każda impreza powinna być właściwie nagłośniona. Niezależnie czy chodzi o konferencję, koncert, czy też inne widowisko sceniczne, wrażenia dźwiękowe mogą przesądzić o odbiorze danego eventu. Którym elementom warto się przyjrzeć organizując profesjonalne nagłośnienie imprezy? Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego temu zagadnieniu.

Nagłośnienie imprezy – dwa podstawowe czynniki

O nagłośnieniu imprezy decydują dwa podstawowe czynniki. Pierwszym z nich są możliwości i ograniczenia związane z miejscem, w którym dany event ma się odbywać. Innych zabiegów przygotowawczych będzie wymagał koncert na otwartej przestrzeni, a innych konferencja w zamkniętym pomieszczeniu. W przypadku wnętrz dochodzi aspekt akustyki. Rozchodzenie się dźwięku zależy od kilku cech charakterystycznych, takich jak wielkość czy kształt obiektu.

Poza uwarunkowaniami obszarowymi, trzeba uwzględnić oczekiwania uczestników imprezy. Chodzi przede wszystkim o prelegentów oraz artystów występujących w trakcie spektaklu. W najbardziej jaskrawy sposób widać to przy organizacji koncertów. Popularnym dokumentem, spisywanym przy tej okazji, są tzw. ridery techniczne. Zawierają one podstawowe informacje dotyczące preferencji danego piosenkarza/zespołu. Wiele ze znajdujących się tam zapisów ma charakter dość standardowy, toteż jest łatwa do przewidzenia przez profesjonalistów z firmy organizującej nagłośnienia dla imprez.

Organizacja sprzętu nagłaśniającego

Przy spotkaniach organizowanych na salach konferencyjnych z reguły wystarczą miksery dźwięku, mikrofony bezprzewodowe oraz monitory odsłuchowe przeznaczone dla panelistów. W przypadku imprez muzycznych liczba wymagań naturalnie wzrasta. Poza sprzętami już przez nas wymienionymi, możemy mieć do czynienia m.in. z różnego typu zestawami i procesorami dźwięku, wzmacniaczami, multicorami oraz konsoletami.

Wielu inżynierów dźwięku posiada preferencje odnośnie doboru sprzętu nagłaśniającego. Z tego względu przy obsłudze nagłośnienia warto zaufać firmom, dysponującym szeroką gamą zaplecza technicznego – profesjonalną i riderową aparaturą znanych marek. Należy też pamiętać o dopasowaniu sprzętu do określonej sytuacji. Przykładowo, przy obsłudze koncertu plenerowego system liniowy jest jak najbardziej wskazany, natomiast przy kameralnym recitalu przydatne okażą się raczej mniejsze systemy nagłośnieniowe 

 – objaśnia specjalista firmy BSC AV, oferującej obsługę techniczną imprez i konferencji na terenie Polski. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć na stronie przedsiębiorstwa BSC AV.